X-Ray Cihazı

X-ray cihazı havaalanı ve alış-veriş merkezlerinde sıklıkla kullanılan olmazsa olmazı olan ve güvenlik görevlilerin işlerini kolaylaştıran ayrıca görevlerini sıfır hatasız yerine getirebilmelerinde önemli bir yer tutan son derece güvenlikli cihazlardır. İşleyiş mantığı kısaca şöyledir; x-ray cihazına bırakılan çanta gibi eşyalara ışık dalgaları gibi x ışınları gönderir geriye zayıf dönen x ışınları dedektör filtresinden geçirilir. Güçlü olan 2. Dalga x ışınları 2. dedektöre ulaşır. Makine bu iki dedektörden aldığı verileri ekrana yansıtarak içindeki organik, inorganik ve metal objelerin ekranda görünmesini sağlar. Bu cihazların geçişlerinin kontrolü monitör vasıtasıyla yapılır ve bu monitör geçişleri kontrol eden güvenlik elemanın son derece eğitimli olması gerekir. Bu konuda eğitimli olmasının sebebi hangi renklerin neyi temsil ettiğini bilmesi ile alakalıdır. Farklı materyallerin x-ray’ den geçirilen çantada ayrı ayrı durmaları fakat bunların birleştirildiklerinde silah hatta bomba olacak olması bu monitör kontrollerini yapacak güvenlik görevlilerinin eğitim seviyelerinin yüksek olmasını mecbur kılar. X-ray cihazları hakkında iki adet yanlış yargı var. Bunlardan bir tanesi x-ray cihazlarının içinden geçirilen kaset ve filmlerin silinebileceği korkusuyla insanların bunları x-ray cihazlarından geçirmek istememeleri ki bu günümüzde güvenlik amacıyla üretilen x-ray cihazları “film safe” özellikli olduğundan dolayı silinme gibi bir durum söz konusu değildir.  Bir diğer yanlış algıda x-ray cihazlarının insan sağlına zararlı etkilerinin olabileceğidir. X-ray cihazı içinde bulunan radyasyon insan sağlığını etkileyecek kadar yüksek düzeyde değildir. Yüksek güvenlik seviyesi gerektiren havaalanı gibi yerlerde kimyasal maddeleri de algılayan x-ray cihazları kullanılmaktadır.

secuda-6550-x-ray-bagaj-tarama-dededektorleri-perkotek           secuda-6040-b-xray-bagaj-tarama-cihazi           secuda-8065-bagaj-bavul-arama-x-ray-cihazi           secuda-5030-c-plus-xray-bagaj-arama-cihazi            secuda-5030-a-plus-xray-bagaj-bavul-canta-arama-cihazi

X-Ray cihazları ile yüksek güvenlikli alanlar elde edin!

X-ray dedektörleri, konveyörlerinden geçişi yapılan bavul, çanta, poşet vb. eşyaların içerisini x-ışını teknolojisi ile tararlar. Bu taramalar esnasında maddeler organik madde ve inorganik madde olarak ayrılmaktadırlar. Bu ayrım maddenin atom numarasına göre yapılmaktadır. Atom numarası 18’den büyük olan maddeler x-ray cihazı ekranında yeşil renkli görünmektedirler ve bu maddeler inorganik madde olarak adlandırılmaktadırlar. Atom numarası 10 ile 18 numarasında olan maddeler ise yeşil renkli olarak görünürler ve bu maddeler karışık grup olarak adlandırılırlar. Atom numarası 10’dan küçük olan maddeler organik madde olarak adlandırılırlar ve bu maddeler ise organik madde olarak isimlendirilmektedirler. Renkli ekranları sayesinde x-ray cihazları ile tüm tehlikeli maddeleri artık siz de anında tespit ederek güvenliği yüzde yüze çıkarabilirsiniz. Secuda x-ray cihazları ile artık güvende olacaksınız!